Delecato torna
A módszerről...
A módszer a nevét kifejlesztőjéről, Carl Henry Delacato neurológusról kapta.
Véleménye szerint a mozgásfejlődés szoros kapcsolatban áll az idegrendszer érésével, a gyermek mozgásának és észlelésének fejlődése egy-egy életszakaszban a központi idegrendszer egy-egy meghatározott területének irányítása alatt áll. A mozgás és az idegrendszer érése között szoros az összefüggés. Ha a mozgásfejlődés bármelyik szakasza kimarad, vagy nem gyakorlódik be eléggé, a kapcsolódó érzékelő és irányító központok nem fejlődnek, differenciálódnak megfelelően.
Több terület elégtelen működése tanulási nehézséghez, viselkedési problémához, magatartás zavarhoz vezethet, mert a mozgás segítségével járódnak be az idegpályák, fejlődnek az agyi rendszerek. Delacato szerint az idegrendszer egy-egy területének fejlettségéről az elemi mozgások tájékoztatnak. (mellúszás, kúszás, mászás, járások, ugrások, fejemelgetés háton és hason fekvésben)
Magyarországon Kulcsár Mihályné neuropedagógus Delacato módszere alapján állította össze a Mozgásterápiát. Az elemi mozgásokat beépítette terápiájába és továbbfejlesztette azt.
Új területeket is bekapcsolt a fejlesztésbe, kidolgozta a térérzékelés, az egyensúlyérzék, a finommozgások fejlesztésének gyakorlatsorait is.
A mozgásterápia hatékonyan segít mindazoknak, akik:
- mozgáskoordináció és/vagy egyensúlyzavarral küzdenek,
- mozgásfejlődésükben megrekedtek, elmaradtak, a fejlődésük során bizonyos mozgásformákat kihagytak (pl. nem mászott),
- hiperaktívak,
- figyelem tanulási és/vagy magatartásproblémákkal,
- beilleszkedési nehézséggel küzdenek
- diszlexia/diszgráfia
- megkésett/hibás/akadozó beszédfejlődésűek,
- oxigénhiánnyal, agyvérzéssel születtek,
- egyedi fejlődésmenetűek (autizmus, értelmi akadályozottság, Down szindróma stb.) esetén,
- képességfejlesztés, prevenció céljából kívánják a terápiát alkalmazni.
Hogyan történik a fejlesztés?
Állapotfelméréssel kezdődik a fejlesztés, ahol kiderül, hogy a gyermeknek mik a fejlesztendő területei. Megfelelően összeállított feladatsorral végezzük, amellyel könnyen feltérképezhető az idegrendszer működési szempontból. Ez a mozgásvizsgálat. Ezt egy anamnézis felvétele teszi teljessé.
A terápia
- Ez alapján meglehetős pontossággal állítható össze a 10-12 feladatból álló fejlesztő mozgássor (ezt már az első alkalommal írásban megkapják)
- A mozgássorok 4 hetente változnak, új mozgássor csak akkor adható, ha az előzőt már maradéktalanul begyakorolták. Havonta egy ellenőrző vizsgálat után kapja meg a gyermek az előző feladatokra épülő új gyakorlatsort A gyakorlatoknak nincs eszközigénye, könnyen végezhetőek a szülők vezetésével, napi 20 perc gyakorlással. A módszer lényegéből fakadóan a terápia csak akkor lehet eredményes, sikeres, ha rendszeres, mindennapi gyakorlás áll mögötte.
A terápián 5-16 éves kor között vehetnek részt a gyerekek és a fiatalok.
Én a Kulcsár Mihályné által továbbfejlesztett Delecato módszert használom az egyéni mozgásterápiámban.