Komplex mozgásfejlesztés (KMT)

Komplex mozgásfejlesztés (KMT)

A Komplex mozgásterápiás fejlesztés egy olyan neuropedagógiai eljárás, amely az idegrendszer plaszticitását, állandó változásra való képességét igyekszik kihasználni leginkább mozgásos, specifikus gyakorlatok segítségével. Kidolgozója Kulcsár Mihályné, Panni néni szellemiségének köszönhetően egy családbarát, megoldásközpontú, kevés eszközt igénylő módszer, melyben a fejlesztés ütemének alapját a gyermek egyéni fejlődése adja, emellett törődik az alapvető érzelmi szükségleteivel is.

www.kmtakadémia.hu

A KMT mozgásterápiát az a felismerés hívta életre, hogy az idegrendszer érése szoros kapcsolatban áll a mozgás fejlődésével. Olyan pedagógiai fejlesztő módszertan, amely mozgásos tornasorra építkezve, a gyermekek egyéni fejlődésére alapoz.

Születés után a mozgás az első kommunikációs eszközünk a világgal. Az éretlen idegrendszer különféle hiányokat, lemaradásokat, viselkedésbeli eltéréseket produkálhat.

A Komplex mozgásterápia során a mozgás az egyik legfontosabb eszköz, mellyel megfelelő ingereket biztosítunk az idegrendszer fejlődéséhez. Ezek a mozgások képesek serkenteni az agy, az idegrendszer érését, a gyermek újraélheti a mozgásfejlődés szakaszait, kijavítva a hibás működéseket. Az érésben elmaradt területek lehetőséget kapnak a deficitek ledolgozására, a hiányok pótlására. Ily módon az idegrendszer újraszerveződik, jobbá válik.

A mozgásterápia segítségével viszonylag rövid idő alatt teljesítménynövekedést lehet elérni, a folyamatos gyakorlás révén a hiányosságok csökkennek, mindez hozzájárul a gyermekek fejlődéséhez, így az iskolai teljesítményük javul, a mozgásuk összerendezettebbé válik, nő az
önbizalmuk is…stb.

Segíthet a tanulási nehézségek csökkentésében, a beszédfejlődés és szobatisztaság kialakulásának támogatásában, a magatartási problémák javulásában, a figyelem fejlődésében.


A módszer 4 éves kortól használható. Elsősorban óvodásoknál, általános iskolás gyerekeknél alkalmazzuk tanulási nehézségek enyhítésére. Néhány esetben felnőtt korban is hatékonyan használható bizonyos eltérések esetén.

A KMT mozgásterápia megkezdése előtt a módszer saját felmérő vizsgálatával térképezzük fel a gyermek fejlettségi szintjét több, különböző területen.

Kinek ajánlott a Komplex mozgásfejlesztő terápia (KMT)?

  • az idegrendszer éretlen területeinek hiánypótlásában
  • mozgáskoordináció, egyensúlyzavar
  • mozgásfejlődésükben megrekedtek, elmaradtak, a fejlődésük során bizonyos mozgásformákat kihagytak (pl. nem mászott), 
  • iskolaéretlenség esetén 
  • tanulási nehézség
  • olvasási nehézségek esetén (Diszlexia)
  • írással kapcsolatos nehézségek (Diszgráfia)
  • matematikai nehézségek (Diszkalkulia)
  • észlelés zavara: látás, hallás, mozgás, tapintás
  • figyelem és koncentráció zavarai
  • magatartásprobléma
  • lemaradt mozgásfejlődés
  • térérzékelés zavara, nehéz tájékozódás
  • ügyetlen finommotorika
  • bizonytalan kézdominancia
  • megkésett beszédfejlődés, súlyos beszédhibák
  • beilleszkedési nehézségek
  • hiperaktivitás
  • ADHD

Mi a célja a KMT foglalkozásoknak?

A terápia során nő a gyermekek önbizalma, kitartása.  Javul kifejezőkészségük, kis- és nagymozgásaik rendezettebbek lesznek, ezáltal könnyebben birkóznak meg az iskolai kihívásokkal.

Javulhat a ceruzafogásuk, egyensúlyérzékük, pontosodnak a finommozgások, kialakul a testséma s a dominanciák, a szem-kéz koordináció stb. , melyek elengedhetetlen feltételei a sikeres iskolai éveknek.

A terápia nagy segítség lehet az iskola megkezdése előtt, az iskolai felkészítés részeként illetve kisiskolás korban is.

Mi történik a KMT foglalkozásain?

A gyermekek aktuális állapotát, nehézségeit figyelembe véve olyan feladatokat végzünk, melyek az idegrendszerre hatva mozgáson keresztül fejlesztik az adott területet, a gyermekek életkorát figyelembe véve. Az elemi mozgásokra épül a fejlesztés.

Hogyan működik?

Minden fontos területre kiterjedő, összetett vizsgálattal, részletes anamnézissel kezdődik afelmérés, mely az  idegrendszer rendezetlenségét hívatott elsősorban megvizsgálni. A vizsgálat kb. 1,5- 2 órát vesz igénybe.  

A fejlesztőprogramot a vizsgálat eredményei alapján állítjuk össze. Ennek gerincét a mozgáskoordinációs gyakorlatok adják. Az összeállított gyakorlatsort bemutatjuk, agyereknek és szülőjének megtanítjuk, így azt napi rendszerességgel kell otthon elvégezni, heti 4-5 alkalommal. Kb. 4 hetente a tornasor bemutatásával kontroll vizsgálatot követően, új feladatsor betanítására kerül sor.

A fejlesztő feladatok egymásra épülnek, az egyszerűbbtől a bonyolultabb felé haladnak, Mindezzel az érésben elmaradt területek lehetőséget kapnak a deficitek ledolgozására, a hiányok pótlására.

Legtöbbször látványos a fejlődést észlelünk a kézügyesség, rajzkészség, beszédkészség, helyesírás, olvasás, matematikai készségek területén. Kevésbé látványos, de határozott fejlődést szoktunk tapasztalni az érzelmi kiegyensúlyozottság és figyelem területén

Egyéni KMT

Az egyéni fejlesztési terv alapján otthon zajlik a fejlesztés, torna betanulás után.  A felmérést követően egyénre szabott 10-12 feladatból álló tornasort állítunk össze, amit bemutatunk a gyereknek és a szülőknek. (ezt írásban is megkapják). Otthon kell önállóan gyakorolni. A mozgássorok 4 hetente változnak, új mozgássor csak akkor adható, ha az előzőt már maradéktalanul begyakorolták. Havonta egy ellenőrző vizsgálat után kapja meg a gyermek az előző feladatokra épülő új gyakorlatsort A gyakorlatoknak nincs eszközigénye, könnyen végezhetőek a szülők vezetésével, napi 20 perc gyakorlással. A jól begyakorolt feladatokat egy következő tornasorral felülírjuk. A terápia során rendszeres kontroll alkalmak biztosítják a személyes segítséget és az egyénre szabott terápiát

Csoportos KMT

A módszer kiscsoportos és nagycsoportos fejlesztésként is alkalmazható. A terápiás foglalkozások 4 évestől 7 éves korosztályig, 6 fős csoportokban zajlanak.  A mozgásterápia gyakorlatsorát színesítjük játékos feladatokkal, ügyességi játékokkal.

A Komplex Mozgás Terápia (KMT) tornaeszköz nélküli fejlesztő torna.

Ismerje meg további szolgáltatásainkat!

Csoportos TSMT®

Egyéni TSMT®

Baba-mama foglalkozás

Iskolaérettségi vizsgálat

Sindelar-program